Koli Fabrikası
,

ÜRÜNLER

Dosya Kolisi

Evrak Kolisi

Klasör Kolisi

Seperatör

Teleskobik Koli

Koli Kutu


Koli

Tek Dalga Koliler
E Dalga Mikro Dalga
B Dalga İnce Dalga
C Dalga İri Dalga
 
Çift Dalga Koliler (Dopel)
B+C Dalga Dopel
B+E Dalga Mikro Dopel
 
Tripleks
B+C+C Dalga Tripleks

 

 

Koli
B+C Dalga Koli (Cift Dalga Koli) Dopel Koli

Tek Dalga Koliler
E Dalga Koli (Mikro Dalga Koli)
B Dalga Koli (Ince Dalga Koli)
C Dalga Koli (Iri Dalga Koli)

Koli denildiginde genelde piyasada yogunlukla kullanilan koliler aklimiza gelir, Oysa onlarca degisik turde koli cesidi mevcutdur.

Ornegin standart tip koli diye tabir etmiş olduğumuz kolilerden biraz bahs edelim, standart tip koliler, iki kisma ayrilir bunlardan birisi tek Dalga Koli bunlar dalga cinslerine gore isimlendirilirler tek dalgadan olusmus mukavvalardan uretilmis kolilere incelik ve kalinklarindan oturu (E, B ve C Dalga Koli), digerlerine ise Cift Dalga (B+C) veya dopel Koli ayrica bir de Triplex Koli (B+C+C) mevcutdur.

Cift Dalga Koli (B+C Dalga Koli) Yada ''Dopel Koli''
Oncelikle cift dalga (Dopel) kolilerden bahs edelim; Cift dalga yani dopel koliler 5 adet kağıdın birbirine lamine edilmesi ile üretilen oluklu mukavva levhalardan oluşan mukavvalardan uretilmis koli turlerine denilir, bunlardan dış ve en son kağıt dediğimiz iç kağıt olan son tabaka kağıdı kolinin dış yüzeyinde ve iç yüzeyde bulunan kağıt, kolinin iç ve dış darbelerden, ısı ve nemden oluşan etkileşimini sağlamak içindir, bunlarin haricinde 2 adet dalga dediğimiz mukavvemeti artırıcı kağıt ve dalgaları birbirinden ayıran 1 adet daha ara kağıt bulunmaktadır.

Tek Dalga Koli (E, B, C, Dalga Koli)
Mikro Dalga Koli, Ince Dalga Koli, Iri Dalga Koli

Tek dalga koliler 3 adet kağıdın birbirine lamine edilmesi ile üretilen oluklu mukavva levhalardan olusan mukavvalardan uretilmis koli turlerine denilir, bunlardan dış ve en son kağıt dediğimiz iç kağıt olan son tabaka kağıdı kolinin dış yüzeyinde ve iç yüzeyinde bulunan kağıtlar kolinin iç ve dış darbelerden, ısı ve nemden oluşan etkileşimini sağlamak içindir, bunlarin haricinde 1 adet dalga dediğimiz mukavvemeti artırıcı kağıt bulunmaktadır.
Tek dalga koliler kolinin et kalinligini belirleyen dalga cinslerine gore birbirinden farklilik arz ederler, mesela E dalga mukavvadan uretilmis kolilere ayni zamanda mikro dalga koli denilir, e dalgadan daha kalin olan mukavva cinsinden uretilmis koliye ise b dalga koli yani ince dalga koli denilir, b dalgadan da daha kalin olan mukavva c dalgadir buna da iri dalga koli denilir.
Mukavva olarak her ucu de ayni gramajlardan uretilmis kagitlarin birbirlerine kombine edilmesiyle olusmaktadirlar, mukavvemet olarak ayni dayanima sahiptirler fakat gorunum olarak farklilik arz ederler, e dalga dedigimiz mikro dalga, b ve c dalgaya gore daha ince gorunur, b dalga ise e dalgadan daha kalindir fakat c dalgaya gore biraz ince gibi gorunur, c dalga ise hem e dalgadan hem de b dalgadan daha kalin gorunume sahiptir fakat her ucununde mukavvemet degerleri aynidir.

Standart tip kolinin bütün kapakları aynı boydadır, kolinin kapak uzunluklarini kolinin genislik tarafi, yani en tarafı diye tabir ettiğimiz kolinin en'i belirler.

Koli ebati 3 parametreye gore belirlenir, bunlardan 1. parametre kolimizin Boyu yani bir diger deyisle uzunlugudur, 2. parametre kolimizin genislik tarafi olan yada bir diger deyisle en tarafi olan kismidir, 3. paramatre ise kolimizin yuksekligi yani derinligidir.

Nihai koli tuketicileri genellikle bunlari bilmediklerinden dolayi, 2 parametreyi goz onune alirlar, ya en ile boyunu soylerler yada boy ile yuksekligini soylerler, fakat bilmeliyizki kolinin ebati 3 parametreye gore belirlenir.

Standart tip kolilerin dış kapakları kolinin tam ortasında birleşir, Standart koli tipinde kimi zaman müşterinin isteği doğrultusunda katlanma payı olarak da ek bir pay verilebilmektedir, bunu ril olçüsü dediğimiz olçüden çıkarmaktayız, örneğin 60cm.x40cm.x40cm. ebatında bir kolinin ril ölçüsü aşağıda yazıldığı gibi olmalıdır,
20,3cm.x40cm.x20,3cm. burada yazılı bulunan 20,3cm. lik ölçüler kolimizin kapaklarını, ortada yazılı bulunan 40cm. ise kolimizin yüksekliğini belirlemektedir.

Her iki kapağı metre ile ölçtüğümüzde kolimizin genişliği ortaya çıkmaktadır, kolinin iç kapakları arasında kalan mesafe koli boyunu belirlemektedir.

Bu tarz koliler genellikle tel zımba ile dikişli olarak dikilip kullanıma hazır hale getirilmektedir fakat müsterilerin isteğine göre yapışkanlı olarakda üretilmektedir.

Bu tarz koliler pek çok ürünün ambalajı için kullanılır, ürünün tabanlarda daha iyi korunması istenirse koli kapakları arasında kalan boşluğa ölçüye uygun bir parça yerleştirilir, buna ara karton denilmektedir, bu yöntem özellikle birden fazla dalgadan üretilen ve bir çok ürünün paketlendiği kolilerde koli tabanında oluşan kademe farkını ortadan kaldırmak için kullanılır.

KOLİLER
Dopel Koli Dopel Koliler Dopel Kutu
   
   
   
Facebook Logosu
Bantsan Bant
Twitter Logosu
Rss Logosu
Yahoo Logosu
YouTube Logo

 

                                        Copyright © 1995 - 2010 Tel: 0212 - 693 32 81 - Fax: 0212 - 693 32 82
                   
                                       info@kolifabrikasi.com           http://www.kolifabrikasi.com


 

 
Koli Fabrikası Banner